Skip to content

Нил Јанг годинава го издаде одамна изгубениот албум

Нил Персивал Јанг (роден на 12 ноември 1945 година) е канадски пејач-текстописец, музичар, продуцент, режисер и сценарист. По започнувањето на музичката кариера во 1960-тите, тој се пресели во Лос Анџелес, каде што го формираше Бафало Спрингфилд со Стефан Сталс, Ричи Фури и други.

Јанг објави два соло албуми од времето кога се приклучи на Крозби, Стилс и Неш во 1969 година, покрај тројцата како член на Бафало Спрингфилд. Од неговите рани соло албуми и оние со неговиот бенд Crazy Horse, Јанг има снимено многу албуми.

Гитариското дело на Јанг, длабоко личните текстови и потписот на песната ја надминуваат неговата долга кариера. Млад, исто така, свири пијано и хармоника на многу албуми, кои често ги комбинираат фолк, рок, и други музички стилови. Неговата често искривена игра на електрична гитара, особено со Crazy Horse, го доби прекарот “Кум на Grunge” и доведе до неговиот албум Mirror Ball со Pearl Jam во 1995 година.

Јанг во режија (или ко-режија) филмови со помош на псевдонимот Бернард Шаки, вклучувајќи го и Патувањето низ минатото (1973), Руст Никогаш не спие (1979), Човечкиот автопат (1982), Гриндејл (2003) и CSNY / Дежаву (2008) . Тој, придонесол и за музика од филмовите Филаделфија (1993) и Dead Man (1995).

Добил неколку награди за Греми и Џуно. Рокен рол салата на славните го воведе двапати: како соло уметник во 1995 година и во 1997 година како член на Бафало Спрингфилд.

Летово го издаде одамна изгубениот албум

Необјавениот и одамна изгубен албум од 1975 “Homegrown“, конечно беше објавен ова лето. После 45 години откако музичарот првпат го снимил материјалот.

Изданието со 12 песни го погледнало светлото на денот на 19 јуни, преку Reprise Records. Јанг го опишува албумот како своевиден мост помеѓу „Harvest“ и  „Comes A Time“. Објаснува дека некои негови делови од проектот биле објавени на други плочи. Меѓутоа, тој никогаш не бил објавен во целост.

Во писмената изјава Јанг напишал:

Се извинувам. Овој албум, “Homegrown“ требаше да биде таму за вас неколку години после “Harvest“. Тоа е тажната страна на љубовните врски. Нанесена штета. Болка во срцето. Едноставно не можев да го слушам и слушам. Сакав да продолжам понатаму. Така го чував кај себе, скриено во трезорот, на полица, во некоја фиока од умот…но требаше тоа да го споделам со вас. Всушност е прекрасно. Затоа тоа и го направив.

Понекогаш животот боли. Знаете на што мислам. Ова е она што побегна. Снимено е аналогно 1974 и почеток на 1975, со оригинални матични траки и реставрирано со љубов и внимание од Џон Халон…

Албумот е снимен во периодот кога им се разделиле патиштата на Нил Јанг и неговата тогашна љубов, актерката Кери Снодгерс со која имаат еден син.

 Слушнете ја во продолжение “Separate ways“.

Напишете коментар