Skip to content

6 интересни факти за Даниела Стил, една од најплодните авторки на денешницата

Даниела Стил е најпродавана авторка и може да се потврди дека е меѓу најплодните авторки. Родена е на денешен ден во Њујорк. Нејзината продуктивност пркоси на годините и, иако оваа година наполни 75 години, таа не покажува знаци на стареење.  Во последните пет години, таа објавувала дури шест или седум бестселери секоја година!

Еве 6 интерени факти за неа кои можеби не сте ги знаеле.

1. Таа е мајка на девет деца

 Стил ја добила својата прва ќерка Беатрикс во 1966 година, кога имала само деветнаесет години. Нејзиното деветто дете, ќерката Зара, се роди во 1987 година кога Стил имаше четириесет години. Дури и додека ги воспитуваше своите деца, Стил просечно пишуваше околу две или три книги годишно.

Таа беше многу гласна за тоа колку ѝ е важно родителството, и напиша една објава на нејзиниот блог: „Многу сум многу, многу благодарна за мојата кариера во пишувањето, но ми го откри она што отсекогаш ми значело најмногу во мојот живот, а тоа се моите деца.“

Всушност, иако е најпозната по нејзините романтични романи, таа исто така напиша речиси дваесет книги за деца, вклучувајќи ги сериите Макс и Марта, серијата Фреди и сликовниците Убавата Мини во Холивуд, Убавата Мини во Париз и Најсреќниот нилски коњ во светот.

2. Често не спие повеќе од четири часа навечер

После неколку години воспитување деца додека сè уште пишува неколку книги годишно, можеби не е чудно што Стил нема навика да спие многу. Нејзината извонредна работна етика значи дека таа е на своето биро и работи од осум часот секое утро и често работи преку ноќ, додека жонглира со неколку различни проекти одеднаш. Ова понекогаш може да доведе до конфузија. Во телевизиското појавување во 2019 година за да го промовира нејзиниот историски роман Шпион, Стил добро ја опиша оваа конфузија  кога во еден момент почнала да опишува еден лик во сосема погрешна книга.

3. Кога била дете имала различни идеи за нејзината кариера

Како дете, Даниела Стил сонувала да биде калуѓерка. Овој план се смени кога се омажи на само седумнаесет години, но нејзината вера остана да биде важен дел од нејзиниот живот. Во интервју за Ројтерс во 2008 година, таа рече: „Религијата е она што ме одржува. Без неа би била целосно изгубена“. Оваа фантазија да се биде калуѓерка се одигра во неколку од најпродаваните книги на Стил, вклучувајќи ги The Long Road Home и Echoes. Друга од раните амбиции на Стил беше да биде моден дизајнер. Како тинејџерка студирала дизајн во Њујорк на Факултетот за дизајн Парсонс и Универзитетот во Њујорк. Ова е сценарио истражено во тома како што се Against All Odds и First Sight.

4. Го запознала сопругот додека бил во затвор

Омажена дури пет (!) пати, Стил го запознала нејзиниот втор сопруг, Дени Цугелдер, додека тој одлежувал казна во затвор во Калифорнија. По неговото ослободување во 1973 година, тој накратко се преселил кај Стил, но набргу потоа се вратил во затвор по нови обвиненија. Стил се омажила за него во затворската менза. Тие се разведоа во 1978 година, но оваа врска ги инспирираше Ветувањето на страста и Сега и засекогаш, двете книги кои се заслужни за започнување на кариерата на Стил.

5. Таа ги пишува сите нејзини книги на стара машина за пишување од 1946 година која ја крстила Оли

Стил го продаде својот прв роман „Going Home,“ на 25-годишна возраст за 3.500 долари и сега има нето вредност од околу 310 милиони долари, така што таа сигурно направила добра инвестиција. Сите нејзини книги, вклучително и „All That Glitters“, од 2020 година, се инстант бестселери. Стил ја претпочита нејзината машина за пишување отколку компјутерот. Таа не користи многу е-пошта, велејќи: „Половина од времето испраќам мејлови на погрешни луѓе, а другата половина ги бришам, па се трудам да се држам настрана од тоа“.

6. Таа е шампион за сите оние кои се борат со ментална болест

Еден од синовите на Стил страдал од биполарно растројство и си го одзел животот во 1997 година. Уништена,  Стил ја основала фондацијата Ник Треина, именувана по нејзиниот син. Таа има напишано неколку книги кои се занимаваат со ментална болест, вклучувајќи мемоари за оваа колосална загуба, His Bright Light: The Story Nick Traina, објавена во 1999 година.

Во A Gift of Hope, од 2012 година, таа пишува за тоа како ја трансформирала својата болка во кампања за помош. Единаесет години таа излезегувала на улица со мал тим за да им помогне на бездомниците од Сан Франциско.

Книгите на Даниела Стил го отсликуваат сопствениот драматичен живот на славниот автор, различните интереси и најдлабоките страсти. Мешавина од современо и историски, тие често ги допираат темите на семејните врски, загубата, надминувањето на траумата и живеењето со тајни. Без разлика дали сте веќе обожавател или не, се надеваме дека сте заинтригирани да погледнете еден од нејзините безброј наслови.

Напишете коментар