„Врба“ номиниран за најдобар филм, а Манчевски за најдобар режисер на фестивалот Рејнденс во Лондон

„Врба“ е номиниран за најдобар меѓународен филм, а Милчо Манчевски за најдобар режисер на фестивалот Рејнденс во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот. Оскаровецот Џереми Ајронс го предводи жирито кое ќе ги додели престижните награди во 8 категории. Во секоја се номинирани по 3 филма, а „Врба“ доби номинации во 2 категории.

На Рејнденс (од 28 октомври до 7 ноември) ќе биде и британската премиера на „Врба“, чиј продуцент е и легендарниот британски продуцент и основач на „Вирџин рекордс“ Ник Пауел. Во соопштението за годинешната програма, организаторот на фестивалот го издвојува „Врба“ како еден од хитовите, а ќе игра во селекцијата Женски поглед.

28-то издание на Рејнденс, поради пандемијата на ковид-19, ќе се одржи во хибридна форма, и онлајн и во живо во центарот на Лондон, со над 50 светски и британски премиери. На 28 октомври ќе има гала отворање со „Стардаст“ на Габриел Рејнџ за Дејвид Боуви и периодот кога тој го создаде Зиги Стардаст, еден од највлијателните и најславни негови ликови. Победата во конкуренцијата за краток филм на Рејнденс исто така носи и квалификација за Оскар и за наградите БАФТА.

„Врба“, шестиот филм на Манчевски, имаше светска премиера на Римскиот филмски фестивал во октомври лани и доби исклучително позитивни критики. По македонската премиера, играше во кино два и пол месеци и ги сруши рекордите на гледаност. „Врба“ беше и дел од официјалните програми на светските фестивали во Тајпеј, Талин, ФЕСТ во Белград, Бенгалуру во Индија, Синеквест во Калифорнија, Софија, Истанбул, Клуж-Напока, Сараево и Пекинг.

Минатиот месец, најпознатото филмско списание на светот „Варајати“ објави извонредна рецензија за „Врба“ насловена „Врба: Суптилен, длабок портрет на мајчинството по кое се копнее, помножен со три“, во која меѓу другото се вели: „Три приказни за македонско мајчинство одекнуваат низ вековите во моќната, евокативна и прекрасно одглумена драма на Милчо Манчевски“.

„Врба“ ја освои и наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија, како и наградата за најдобар филм на камерниот фестивал на независни филмови во Велингтон, Нов Зеланд.

Извор

close

Впиши го твојот емаил ако сакаш да станеш дел од нашата блог заедница на читатели