Skip to content

Која била Жозефин Бејкер, првата жена црнка која почива во парискиот Пантеон?

Овие неколку дена се рашири веста за г-ѓа Бејкер, црнка,  која стана една од најдинамичните и највлијателните луѓе во историјата, еден факт, што Франција, нејзината сакана посвоена земја, го знаеше веќе еден век. По речиси една деценија застапување од страна на нејзиното семејство, францускиот претседател, Емануел Маркон, конечно се согласи да ги пренесе посмртните останки на г-ѓа Бејкер во Мавзолејот Пантеон на крајот на месецот на 30 ноември, каде што француските просветители како Виктор Иго, Волтер и Марија Кири се меѓу погребаните.

Ова ќе ја направи Жозефин првата црна жена што добила таква чест и шеста жена од сите личности кои се дел од Пантеонот.  Така, без дополнително одложување, да кажеме неколку работи што веројатно не сте ги знаеле за г-ѓа Бејкер….

1. Првпат се омажила на 13 години

Жозефин Бејкер имала неверојатно тежок почеток во животот. Нејзиното вистинско потекло сè уште не е познато. Се мисли дека татко и е еден белец како кого работела нејзината мајка, Кери Мекдоналд, како собарка во неговиот дом. Џозефин научила многу за животот додека си играла во дворот на железничката станица Унион во Сент Луис. Таа отишла да работи на осум години како домаќинка за неколку бели семејства и била малтретирана од нејзините работодавци.

На дванаесет години, Жозефин го напуштила училиштето и спиела во картонски засолништа во сиромашните квартови, барајќи храна и заработувајќи за живот танцувајќи на уличките. За жал, ова ја направи мета на предатори, како на пример на  еден педесетгодишен сопственик на бар каде била келнерка. Кога Жозефин имала 13 години, тие беа во брак накратко една година пред мајката на Жозефин да ја отстргне од врската. Вилијам Хауард Бејкер беше вториот сопруг на Жозефин Бејкер, со кој таа се омажи на 15 години. Тие се разделија две години подоцна, кога Жозефин замина за Париз, но таа продолжи да го користи неговото презиме професионално до крајот на животот.

2. Жозефина била добар таен агент

Кога францускиот воен офицер, Жак Абтеј, ѝ пристапил на Жозефин да го искористи статусот на ѕвезда за да стане шпион на францускиот отпор, таа со задоволство го прифатила предлогот. Таа одговорила: „Франција ме направи она што сум. Парижаните ми ги дадоа своите срца, а јас сум подготвен да им го дадам животот“. Бејкер го искористи својот висок статус за да собира тајни кои потоа ќе ги сокрие во нејзината нотна хартија. Меѓу музичките ноти беа сокриени други ноти исцртани со невидливо мастило за германските воени стратегии и движењата на војниците.  Таа шиеше тајни пораки во долната облека и криела важни фотографии во фустаните.

Жозефин го користела и својот профил за да обезбеди пасоши за еврејските граѓани кои бегале од нацистичка територија. Но, кога се омажила за еврејскиот бизнисмен, Жан Лајон, го привлекла вниманието на самиот Херман Геринг, кој ја поканил на вечера во париската градска куќа што Гестапо и ја одзел. Планирајќи го нејзиното убиство, тој договорил да и стави цијанид во нејзината риба. Предупредена, Жозефина се обидела да се оправда дека не сака да јаде додека рибата се сервира, но Геринг наводно се посомневал и ја принудил да ја јаде рибата под закана со пиштол, пред конечно да и дозволи да се повлече во тоалетот. Жозефин успеала да побегне, при што нејзините колеги од отпорот веднаш ја однеле кај лекар. На крајот на војната таа ги добила Легијата на честа, Кроа де Гер и Розета на отпорот.

3. Гепардот на Џозефин го тероризирал нејзиниот бенд

Има многу познати слики на Жозефин како шета и позира со нејзиното скапоцено милениче, гепард, Чикита. Меѓутоа, она што многумина не го знаат е дека и Чикита бил дел од нејзиниот настап. За да ги „зачини“ своите настапи, Жозефина ќе и дозволи на Чикита слободно да шета до оркестарот; за да ги заплаши музичарите за забава на публиката. Гепардот го обиколи светот со Бејкер, секогаш се возел во нејзиниот автомобил и спиел во нејзиниот кревет. 

4. Двајца мажи еднаш се бореа во дуел за љубовта на оваа дива

Жозефин имаше многу обожаватели, вклучувајќи го и Пикасо, кој ја нарекол „забавно мало дебело човече“. Хемингвеј ја нарекол „најсензационалната жена што некогаш ја видел“, а авторот со часови разговарал со неа во париските барови. Таа излегувала со шеици и наводно го освоила и  престолонаследникот на Шведска.  Бејкер добила над 1500 предлози за брак за време на нејзиниот живот! За време на една од турнеите на Бејкер во Будимпешта, еден унгарски коњанички офицер се восхитува на Жозефин, толку многу што нејзиното тогашно момче и менаџер, италијанскиот „гроф“ Пепито, го предизвикува  својот противник на дуел со меч. Пресметката се одржала на гробишта додека Џозефин гледаше од страна, седејќи на надгробна плоча. Таа ја прекина битката кога грофот беше повреден и пред да се извадат пиштолите.

5. Се претпоставуваше дека е мртва за време на Втората светска војна

За време на нејзината работа во Мароко за Отпорот, Жозефин доживеа спонтан абортус што резултираше со инфекција. Нејзината состојба била толку тешка што лекарите морале да направат целосна хистерктомија. По операцијата, таа се разболела од перонитис и сепса. Траумата што ја претрпе нејзиното тело ја доведе до смртна постела и се рашири гласина во печатот дека Џозефин е мртва. Ленгстон Хјуз дури и помогна да се напише нејзини некролог за весникот Чикаго Дефендер во кој се вели: „Бејкер беше „жртва на Хитлер подеднакво колку и војниците кои паднаа денес во Африка борејќи се со неговите војски“.

6. Таа ја презеде функцијата од Мартин Лутер Кинг во Движењето за граѓанска слобода

Жозефин е една од најпознатите јавни личности кои зедоа учество во американското Движење за граѓански права. Како прво, таа ги бојкотираше сегрегираните клубови и концертните места, тврдејќи дека ако Афроамериканците не можат да присуствуваат на забавите, таа нема да ги приредува. Таа, исто така, патуваше на југ и држеше говори на различни колеџи и универзитети, притоа отфрлајќи ги заканите од Клукс Кланот и јавно објави дека не се плаши од нив.

Во 1963 година, таа беше единствената официјална жена говорник на Маршот во Вашингтон заедно со д-р Мартин Лутер Кинг помладиот. Бејкер подоцна ја напиша Мојата крв во твоите вени, нејзини размислувања за неправдата на расната дискриминација.

7. Од спиење во картонски кутии до спиење во нејзин сопствен француски замок…

Во 1947 година, Бејкер се вселии во замокот Миландес, каде што еднаш ноќта ја поминал Луј XIV, кралот  сонце. Замокот во близина на Шарлат во Дордоња денес е отворен за јавноста како музеј, каде што се изложени некои од нејзините познати костими, вклучително и појасот направен од банани.

Таа се заљубила во нејзиниот замок „Заспаната убавица“ во 1930-тите, почнала да го изнајмува во 1940 година и ја искористила шансата да го купи по Втората светска војна и да го трансформира ренесансниот замок во нејзината утопија од соништата. Таа го создаде своето „Глобално село“ таму и посвои 12 деца од целиот свет (од Јапонија до Финска до Алжир до Перу) кои ги нарекуваше нејзиното „племе на виножитото“. Нејзиниот план бил да го покаже своето семејство како модел на светот. „Сакам да им покажам на обоените луѓе дека не се сите белци сурови и злобни“, рекла таа. „Ќе докажам дека човечките суштества можат да се почитуваат едни со други ако им се даде шанса“.

Всушност, замокот беше отворен за посетителите како еден вид музеј додека Жозефин сè уште живееше во него, со восочни прикази кои ги прикажуваа најважните моменти од нејзината кариера.

На 62-годишна возраст, Жозефин се преселила на Азурниот брег со помош на принцезата Грејс Кели од Монако, која станала блиска пријателка со Жозефин откако Кели излегла од ноќниот клуб во Њујорк во кој на Бејкер и бил забранет влез затоа што била црнка. Кели присуствуваше на последното шоу на Жозефин во 1975 година, заедно со Софија Лорен, кое беше затвирено со овации. Џозефин заспа таа вечер опкружена со одлични критик. Некои веруваат дека таа умрела од среќа.

Прочијате и  9 факти што треба да ги знаеме за Рембрант, ументикот кој кршел правила.

Напишете коментар