Мисли и цитати

10 тибетски мудрости1. Не ги жалите ниту парите ниту времето кое сте го дале, за да го запознаете светот.

2. Во животот најважна е љубовта, сè друго е залудно.

3. Кога ќе загубите нешто, пробајте да научите од губитокот вредна лекција.

4. Во животот секогаш се потпирајте се само на себе.

5. Ако ти се допаѓа – искажи се.
   Ако не ти се допаѓа – искажи се.
  Ако некој ти недостига – побарај го.
  Ако не ти е јасно – прашај.
  Ако сакаш да се сретнете – јави се.
Ако сакаш нешто – побарај.

6. Ако си погрешил – веднаш кажи го тоа и не барај оправдување за себе.

7. Верувајте им на чувствата.

8. Обидете се да најдете задоволство во секоја случка.

9. Секогаш имај на ум дека секој има своја вистина, честопати различна од твојата.

10. Запомнете дека и покрај сè никој ништо не ви должи

Similar Posts

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Крајбрежје