Skip to content

Познатата пејачка Пинк во борба против забраната на одредени книги во Флорида

Пинк сака да ја „започне турнејата“ каде покрај тоа што ќе нуди добра забава ќе се бори против забраните на одредени книги во државата Флорида. Пејачката извести дека на нејзините претстојни концерти ќе подарува илјадници книги кои се забранети во државните училишта во државата.

44-годишната пејачка и организацијата за слободно изразување на ПЕН Америка, заедно со поетесата Аманда Горман, ја објавија оваа иницијатива на социјалните мрежи во неделата.

Пинк, која е подготвена да настапи во Мајами и Орландо оваа недела како дел од нејзината турнеја „Trustfall“, ќе подари 2.000 забранети книги на концертите.

„Јас сум страсна читателка и  мајка на две деца кои исто така се страсни читатели. Не можам да замислам моите родители да ми кажуваат што моите деца знаат и што не можат да читаат – ниту пак некои туѓи родители. Не можам да замислам некој друг што нема ни деца да одлучува што можат моите деца да читаат“, изјави таа на Инстаграм.

Минатата година, гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис потпиша закон со кој се бара од училишните библиотеки во државата да бараат придонес од заедницата за материјалите што ги ставаат на располагање на учениците. Според ПЕН Америка, Флорида забранува повеќе книги во училниците и библиотеките во државните училишта од која било друга држава.

„Книгите ми претставуваат посебна радост уште од времето кога бев дете, и затоа не сум подготвена да седам мирно и да гледам како книгите се забрануваат во училиштата“, рече Пинк, родена како Алесија Мур, во изјавата дадена во понеделникот.

„Она што е најлошо е  да се види како властите ги забрануваат книгите поврзани со расизмот и оние против ЛГБТ авторите и авторите со темна боја на кожата“, рече добитникот на наградата Греми.

„Направивме толку многу чекори кон еднаквост во оваа земја и никој не треба да сака да го види овој напредок во обратна насока“, рече таа, додавајќи: „Нема повеќе забранети книги“.

Напишете коментар